Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?

Za książkową wartość temperatury ciała uznaje się 36,6 stopnia Celsjusza, jednakże w zależności od wieku pacjenta, miejsca pomiaru temperatury, a nawet cyklu dobowego, wartości temperatury mogą się wahać od 36 do 37 stopni.

Aby prawidłowo zmierzyć temperaturę ciała, trzeba wiedzieć, ile trzymać termometr podczas pomiaru, a także które urządzenie jest najdokładniejsze. A może warto mieć w domowej apteczce kilka termometrów, aby móc porównywać wyniki?

Zupełnie zdrowe niemowlęta, z uwagi na niedostatecznie wykształcony ośrodek termoregulacji ciała, mogą mieć w ciągu dnia temperaturę od 36,2⁰ C rano do 37 ⁰ C wieczorem. Z kolei osoby w podeszłym wieku, u których pojawia się słabsze krążenie krwi, mogą wykazywać nieco obniżoną temperaturę ciała wynoszącą ok. 36,4 ⁰. A zatem gdzie i jak długo mierzyć temperaturę, aby pomiary były rzetelne? Wszystko zależy od rodzaju użytego termometru.

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?

Przed przystąpieniem do pomiaru należy nacisnąć przycisk „włącz/wyłącz”. Kiedy na wyświetlaczu pojawią się litery Lo oraz zacznie migać symbol °C, termometr jest gotowy do użycia. Następnie trzeba go pozostawić w miejscu pomiaru aż do momentu wybrzmienia sygnału dźwiękowego. Wówczas można odczytać wynik. Orientacyjny czas badania z wykorzystaniem termometru elektronicznego, w zależności od modelu, wynosi: w ustach ok. 40-50 sekund, pod pachą ok. 1 minutę, natomiast w odbycie ok. 30-50 sekund.

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

W tym przypadku najczęściej pojawia się pytanie, gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Z reguły mierzy się ją na czole. Termometr bezdotykowy trzeba ustawić prostopadle do osi czoła, a następnie zbliżać go lub oddalać do chwili uzyskania na skórze pojedynczego punktu światła. Oznacza to, że termometr znajduje się w odpowiedniej odległości do poprawnego odczytania temperatury ciała. Wówczas można zwolnić przycisk i jeszcze przez chwilę trzymać urządzenie na wysokości czoła, dopóki nie rozbłysną diody. Następnie można odczytać wartość pomiaru z wyświetlacza.

Jak mierzyć temperaturę termometrem rtęciowym?

Termometr rtęciowy należy przed każdym użyciem dobrze wstrząsnąć, aby słupek rtęci spadł poniżej poziomu 35,6°C. Następnie trzeba go włożyć pachę i przycisnąć ramieniem. Wiele osób zastanawia się, ile trzymać termometr rtęciowy pod pachą. W tym przypadku pomiar trwa dość długo, bo ok. 3-4 minuty. W przypadku pomiaru w ustach, przed włożeniem termometru warto go dokładnie przetrzeć spirytusem salicylowym, a następnie dobrze spłukać wodą. Końcówkę termometru należy włożyć głęboko pod język. Temperaturę mierzy się przy zamkniętych ustach, pilnie zwracając przy tym uwagę, aby nie przegryźć termometru. 

Termometr to bez wątpienia najbardziej podstawowe narzędzie do określenia stanu naszego zdrowia. Ważne jest więc, aby jego wskazania oznaczały pewne informacje. Należy się zatem nauczyć jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym, czy też ile mierzyć temperaturę termometrem rtęciowym.