Termometr bezdotykowy a dotykowy (elektroniczny) – najważniejsze różnice, wady i zalety

Termometr bezdotykowy a dotykowy - najważniejsze różnice, wady i zalety

Mierzenie temperatury w domowych warunkach ułatwia wstępną, samodzielną diagnozę, kiedy człowieka dopada grypa, przeziębienie lub inna dolegliwość, której objawem jest gorączka. Żeby to zrobić, należy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie. Szczególnie wyróżnić należy termometry bezdotykowe i dotykowe, ponieważ korzystanie z nich jest wyjątkowo komfortowe.

Obecnie stosowanym narzędziem w celu zmierzenia temperatury ciała jest termometr elektroniczny. Jest to następca modeli rtęciowych. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala skrócić czas pomiaru i jest bezpieczne. To szczególnie istotne zwłaszcza w kontekście starych urządzeń działających w oparciu o szkodliwą dla środowiska i zdrowia rtęć, których na szczęście nie można już spotkać na rynku, ze względu na dyrektywę Unii Europejskiej z 2007 roku, dotyczącą właśnie tych przyrządów.

Termometr elektroniczny dotykowy

Korzystanie z tych urządzeń jest bardzo proste i w zasadzie nie różni się od przestarzałych, rtęciowych modeli. Swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie, ponieważ koszt zwykle oscyluje w okolicach 20 złotych. Zdarza się jednak, że najtańsze produkty szybko się psują, dlatego lepiej jest wybrać propozycje ze średniej półki. W celu dokonania pomiaru, taki termometr należy umieścić pod pachą lub w ustach, a następnie odczytać wynik z wyświetlacza. Bardziej zaawansowane i precyzyjne narzędzia pozwalają także na przyłożenie do czoła lub włożenie do ucha.

Termometr bezdotykowy

Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest urządzenie niepotrzebujące kontaktu z ciałem badanego. Swoje działanie opiera na wiązce podczerwieni, dzięki czemu wystarczy zbliżyć narzędzie do odpowiedniej części ciała (najczęściej jest to czoło), by zmierzyć temperaturę. To szczególnie istotne w przypadku rodzin z dziećmi, ponieważ małe pociechy mogą obudzić się, kiedy rodzic spróbuje dokonać pomiaru termometrem dotykowym. Termometr na podczerwień jest przede wszystkim higieniczny, ponieważ nigdy nie ma kontaktu z ciałem chorego, jednak niekiedy przeszkodą może okazać się jego wyższa cena względem innych urządzeń pomiarowych.

Jaki termometr bezdotykowy kupić?

Najlepszy termometr bezdotykowy to taki, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Bardzo ciekawe jest to, że można za jego pomocą mierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale też posiłku, wody czy napoju dla dziecka. Zaawansowane technologicznie modele posiadają np. funkcję dopasowania wyniku do wieku pociechy. Przydatną cechą jest także możliwość zapisu i odczytu rezultatów pomiarów wykonanych wcześniej. Pojemność pamięci urządzenia zależy jednak od kupowanego modelu. Nie bez powodu termometr bezdotykowy zbiera pozytywne opinie, głównie ze strony specjalistów, którzy często mają je na wyposażeniu swoich gabinetów. Warto wybrać urządzenie, które posiada opcję wyciszenia dźwięków, ponieważ w przeciwnym wypadku można obudzić w nocy badane dziecko. W późnych porach przydaje się także podświetlenie wyświetlacza znacznie ułatwiające odczyt wyników.